CategoriesSihirliBahçem Blog

NEEM YAĞI NEDİR ?

Neem yağı, yalancı tesbih ağacı yağı. Hint alt kıtasına özgü tropik kıtadan diğer pek çok ülkeye, millete tanıtılan ve yaprak dökmeyen bir ağacın meyvelerinden ve tohumlarından elde edilen bir bitkisel yağdır. Neem ağacı literatürde Hint leylağı ağaç meyvesi olarak bilinir. Asya ve Avrupa’da Amerika’da çok uzun yılardır bilinen bir yağdır. Avrupa’da Organik ürünlerin içinde kullanımı ile tanınır. Kıymetli ve özel bir yağdır. Türkiye’de bilinmemesine sebep fiyat yüksekliği ve az biliniyor olması ürüne ulaşımı engelliyor olması. Yurtdışında satışı her yerde değil belli yerlerde yapılır. Türkiye’de kullanım alanı sürdürülebilir tarım yada permakültür ile başlayan bu yağa ulaşım artık kolaydır.

Neem ağacının tohumlarından elde edilen yağ binlerce yıldır Hint yarım adasın’da sağlık için kullanılıyor. Doğal bir insektisit görevi görür. Neem yağı, doğal olarak oluşan güvenli bir insektisit olarak düşünülür. Azadiraktin, neem yağında istenmeyen zararlıların bitkileri tahrip etmesini önlemeye yardımcı olan önemli maddedir. Peki nasıl çalışır? Neem yağı ile hazırlanan çözelti, zararlı böcekleri öldürür ve antifungal özelliklere sahiptir. Yağ, bitkinin yüzeyini kaplar ve mantar sporlarının çimlenmesini önler. Yaprak ve gövde kök gelişimini olumlu etkiler. Neem yağı, bazı bitkiler hassas olsa bile, güvenli olarak kullanılabilir.,

Böceklerin yaşam döngüsünü bozan doğal bir ‘’İNSEKTİSİT’’ ve organik üretim yapanlar için muhteşem bir kaynaktır. Böceklerin hormonlarını bozar ve beslenmelerini engeller. Neem yağı kuşlar, bitkiler ve diğer canlılar için zararsızdır. Birçok küçük böcek türü üzerinde etkili olduğu gibi toz küfü ve mantar enfeksiyonlarıyla da mücadele edebilen bir fungisitindir. Ayrıca doğal bir ‘’ROOT BOOSTER’’ kök güçlendiricidir. Ayda 1 bitkilerin sulaması neem yağı ile yapılması köklerin güçlenmesi için faydalıdır. Kullanımı kolaydır 1 litre suyun içerisine 3 damla neem yağı ilave edip neem yağı ilacını hazırlanabilir. Gerek sulama gerek püskürtme yaparak bitkilerinizde kullanabilirsiniz. (YouTube kanalımda uygulama video mevcut). Neem yağı ilacı bitkileriniz zararlılar tarafından istila edilmeden önce önleyici olarak da kullanılabilir.

İnsan sağlığı için hiçbir zararı olmayan aksine çok yarayışlı ve faydalı bir besindir.

Ürüne bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://sihirlibahcem.com/product/tesbih-agaci-neem-yagi-20ml/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.