CategoriesSihirliBahçem Blog

Monstera deliciosa ‘Albo Variegata’

Güney Meksika ve Panama’ya özgü bir bitkidir. Aynı zamanda dayanıklı ve bakımı çok kolaydır. Birçok isimle bilinir, lakin üzerindeki benzersiz çıkıntılar ve delikler nedeniyle en yaygın “Albino Deve Tabanı” olarak tanınır. Bitki adının “deliciosa” kısmı, yalnızca doğal ortamında verdiği ve üzerinde taşıdığı ananas benzeri meyveden alır.

Monsteralar nemli bir ortamı, bol miktarda suyu ve hafif güneş ışığını severler.  Yaz aylarında doğrudan güneş ışığını sevmezler. Güneş alacalı yapraklarını yakar. Doğada, ormanın dibinde büyürler. Bu koşullarda oldukça düşük ışık alırlar. Ancak daha yüksek ışık aramak için bol ve uzun hava kökleri aracılığıyla ağaçlara tırmanırlar. Yapaklarının genişliği 30-40 cm genişliğe ulaşabilir. Bu yüzden fısfıslama yaprakları için çok gereklidir. Yapraklarında tozu sevmezler.

Bitkinin yapraklarındaki beyazlı yapı doğal oluşumu ile olur. BU beyazlık için doğrudan güneş ışığı değil ama aydınlık bir yerde durmalıdır.

Gübreleme hangi besinle yapılmalıdır. HB-101 mucize besin Monsteralar içinde uygundur. Her sulamada güvenli bir şekilde verilebilir. Arada sade su ile sulama yapmakta bitkinizin hoşuna gidebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.