CategoriesSihirliBahçem Blog

DOĞRUDAN GÜNEŞ IŞIĞI ALMADAN YETİŞEN BİTKİLER

Bazı mekânlar fazla ışık almazlar. Bundan ötürü bu ortamlarda bitkiler yaşayamazlar. Doğru bitki seçimi ile bu algıyı kırmak çokça mümkün. Bazı bitkiler fazla güneş ışığı olmadan bulunduğu ortamda uzun yıllar yaşayabilirler. Karanlık ortam ışık azlığının olması o ortamda bitki olmayacağı anlamına gelmez. Her ortama uygun bir bitki vardır. Örneğin;

SANSEVİERİA TRİFASCİATA (PAŞA KILICI) PEYGAMBER ÇİÇEĞİ Anavatanı Batı Afrika’da Nijerya civarıdır. Paşa kılıcı, kılıç çiçeği ve peygamber kılıcı gibi isimler ile anılır. Hem gölge hem güneş uyumlu bir yapısı vardır. Gün ışığı olmadan bile uzun süre yasabilirler hafif loş ışık yeterlidir. Susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Süs bitkileri içinde modası asla geçmeyen bir türdür. Oldukça dekoratif bir yapısı vardır. Susuzluğa kaktüsler kadar dayanıklı bir türdür. Havayı temizleyen bir özelliği vardır. Çabuk çoğalan bir yapısı vardır.

HAVA BİTKİSİ (TİLLANDSİA) Hava bitkileri hemen hemen her yerde yetiştirilebilir ve bakımı da oldukça basittir. Hiçbir koşulda doğrudan güneş ışığına bırakılmamalıdır. Daha loş gölgeli bir yerde bulunmalıdır. Tillandsia, filtrelenmiş veya dolaylı ışığı sever. Haftada da 2-3 defa püskürtme ya da daldırma sulama ile su ihtiyacı giderilebilir. Ayrıca hava bitkilerinin en büyük özelliği bulunduğu ortamdaki polenler toplar. Alerjisi olanlar için harika bir bitkidir. Yılda bir kez çiçek açarlar çiçekleri solmaya başlayınca budama yapılmalıdır. Böylelikle yeni yavrular alabilirsiniz.

KURDELE ÇİÇEĞİ – CHLOROPHYTUM Kurdele çiçeği bulunduğu her ortama (karanlık ortamlara bile!) uyum sağlayabilir. Kurdele çiçeği, bakımı en kolay bitkilerden birisi. Bulunduğu ortam içerisindeki kirli havayı da temizleyebilen bir özelliği vardır. Drenajı iyi yapılmış bir saksı gelişimi için en idealidir. Doğrudan direkt olarak güneş ışığından uzak tutmanız gereken bir bitkidir. Daha çok loş ve kısmı gölgeli yerleri severler. Doğrudan güneş ışığı yaprakları yakabilir. Dilerseniz dış mekânda dilerseniz iç mekânda kolaylıkla bakabileceğiniz bir bitki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.