CategoriesSihirliBahçem Blog

ZAMİA ZAMİOCULCAS ZAMİİFOLİA (ZZ ÇİÇEĞİ) SONSUZLUK BİTKİSİ

Zamia bitkisinin ana vatanı Afrika kıtasının doğusunda yer alan Kenya ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusu arasındaki bir bölgedir.

 ‘’Araceae’’

Familyasında Yaklaşık 107 cins ve 3700 tür içerir. Ve bu türler içinde tek cins, tek tür olan ise sadece ZAMİA dır. Nadir bir melezdir. Başka yakın akrabaları yoktur. Birden fazla ismi mevcuttur. Zeze, Zambia, Sonsuzluk bitkisi ya da zamioculcas isim ile de bilinmektedir. İngilizce’de ise ZZ plants ismi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zamia bitkisi “Bakımı en kolay bitkiler” kategorisinde yer almaktadır. Zamia bitkisinin yapraklarını düzenli aralıklarla nemli bir bez yardımı ile silmeniz bitkinizin daha rahat nefes almasını sağlayacak gelişimini hızlandıracaktır. Aydınlık yeri tercih eder ama ofis de veya daha karanlık ortamda da rahat büyüyor. Bulunduğu ortamdaki oksijeni temizlemesi en iyi özelliğidir. Her zaman yeşil kalan bile harika bir iç mekan bitkisidir. Yapraktan çoğalabilen ender türlerdendir.

‘’SONSUZ SEVGİYİ VE HUZURU TEMSİL EDER.’’

Soğuk havalara karşı çok dayanıklı bir türdür. Çok fazla suyu sevmeyen bir tür susuzda yaşayamaz. Kışın su verirken dikkat edilmeli, yaz aylarında sulama rahatlıkla yapılmadır. Işık sever bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığı sevmez.

Bu bitki naif ve güzel çiçekler açabilir. Eğer uygun ortam koşullarında düzgün bir şekilde bitkiye bakım sağlanırsa Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklenme görülür. Hoş ve çok güzel bir görüntüsü vardır Çiçeklerin.

Zamia bitkinin bakımı en kolay ve rahat Kil bilyesinde (hydrokultur).

Zamia bitkisi tüketilmemelidir. Bebek ve patili dostlarımızın ulaşamayacağı uzak noktalarda bakılması ve konumlandırılması önemlidir. Zamia bitkisinin 2017 senesinde Hollanda’lı Bitki uzmanlarınca elde edilen yeni bir türü olan ‘’zamioculcas raven’’ black zamia, Siyah zamia yaygın olmayan en özel türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.