CategoriesSihirliBahçem Blog

PHAL. HİYEROGLİF x SİB

Filipinler’in luzon, palawan, pollilo, surigaodel norte, surigao del sur, adalarına özgün epifittik bir türdür. Nemli ormanlar ve serin yerlerde güzel yetişen bir türdür. Ormanda özellikle gölgeli yerlerden daha güzel olduğu gözlemlenmiştir. İlk örnekleri 1887 yılında İngiltere’de yaşayan koleksiyoner Hugh LOW & Company tarafından teslim alınarak bakılmıştır. Yavru vermeyi seven bir bitkidir. Yaprakları asılı durmayı sever. Çiçekleri 5-8,75 cm çapındadır. Son çiçek solduktan sonra uzun süre dal kurutması yapmayabilir, kuruma yapmaz ise bir sonraki bahar tekrar aynı daldan çiçeklenebilir. Orkideler ışık olmadan yaşamlarını sürdüremezler bu tür her ne kadar gölgede yaşamayı sevse de yine de bu türümüz minimum 12 saat yoğun ışık ister. Yaygın olarak iki ile üç ay çiçekli kalır. Yavru vermeye yatkın bir melezdir. Hem ana bitki hem de erişkin keikisi ile birlikte 50’den fazla çiçek açabilir. Yoğun güçlü kokulu bir türdür. Daha çok gül gibi koktuğu söylense bile narenciye gibi kokusu olduğu söylenir. İri çiçek yapısı ile göz kamaştırıcı bir güzellik.

1975 yılından bu yana türün yok olmasına karşın savunmasız Kabul edilmiş. 1 Temmuz 1975 yılında yürürlüğe giren, CITES (Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaret Konvansiyonu) maddeleri uyarınca Koruma altında olan bir türdür. Kıymetli ve özeldir.

Ürüne ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz :
https://sihirlibahcem.com/product/b65-m-phal-hieroglyhica-x-sib-mother-plant-8-daltek-govdeciceklibol-tomurcukluyogun-gul-kokulu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.