CategoriesSihirliBahçem Blog

KİL BİLYESİ NEDİR?

Kil bilyesi özel nitelikli killerin bir araya getirilmesi ve 1200 santigrat derecede pişirilmesi ile   1917’de Amerika’da ortaya çıkıyor. Daha sonra Avrupa’ya geçiyor. Ne güzel dönemini 1957 yılında Danimarka’da ulaşıyor tüm Avrupa artık kil bilyesini tanır hale geliyor. Sonsuz ömürlü bir topraktır. Fazla suyu içine çeken ve bitkiye ihtiyaç halinde sunan harika bir topraktır. Üstelik tüm bitkiler için uygun. 2016 yılında Türkiye’de üretimine başlanan Kil bilyesi Şuan için ülkemizde yerli ve ithal olarak bulmak mümkündür. Yerli ve ithal arasından tek farkın birini pürüzsüz olması diğerinin tırtıklı olmasıdır. 

Kil bilyeleri, bitkilerin rahatlıkla kök salmalarını sağlamak amacıyla kullanılır. Bitkiler normal toprağa oranla daha uzun süre susuz kalabilir. Kil bilyesi fazla suyu içine çektiği için bitki ihtiyaç halinde kilden suyu emerek alır. Kil bilyeleri, bitkilerin kök kısımlarının tam anlamıyla hava almasını sağlar. Bitkilerde sık sık meydana gelebilecek kök çürümeleri gibi durumların önlenmesi noktasında fazlasıyla etkilidir.

EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ

-Kil bilyeleri don ve zorlu hava koşullarına karşı ekstra dayanıklıdır.

-İçerisinde mikroorganizma barındırmadığından dolayı böcek ve sinekler bitkiye gelmezler.

Kil bilyesi hem dekor amaçlı kullanabilir hem de toprağı nemli tutar. Bir bitkiden sonra tekrar tekrar yıkanıp kullanabilir. Uzun ömürlü oldukları için ekonomiktir. Kil bilyesi size hijyenik bir yetiştirme ortamı sunar. Kil bilyesi tanelerinin içerisinde büyük oranda hava boşluğu olduğu için hava alma oranları yüksektir. Kil bilyeleri, buharlaşma ile yaşanan su kaybını azaltır ve en aza indirger. Uygun pH değerleri (5<pH<8.5) ile bitkiler için iyi bir gelişme ortamı oluşturur. Kil bilyesi zararlı ve yabani otların çıkmasına engel olur. Görsel açıdan dekoratif durduğu için bulunduğu ortama zenginlik katar.

BİTKİLER KİL BİLYESİNDE TOPRAĞA ORANLA DAHA HIZLI BÜYÜRLER.

Hijyenik Olduğu İçin, Ev Ve Yaşam Alanları Ofisler, Alışveriş Merkezleri, Havaalanları Ve Hastaneler Gibi İç Mekanlar da Saksı Toprağı Yerine  Kullanılır. Fide Köklendirmede Güvenle Kullanılır. Bitkini % 50 daha hızlı büyümesine yardımcı olurlar.

Her türlü bitkide kullanıma uygundur. Orkide, Kaktüs, Sukulent, Salon bitkileri aklınıza gelebilecek her türlü bitkinin dikimi kil bilyesi ile yapılabilir. Bunun yanı sıra sebze ve meyve içinde kullanıma uygun bir topraktır.

İlk kullanımdan önce yerli yada ithal kil bilyelerinin yıkanıp kullanılması tavsiye edilir.

Ürüne bu linkten ulaşabilirsiniz

https://sihirlibahcem.com/product-category/topraklar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.